İnsanoğlunun yeryüzüne ayak bastığı zamandan beri, tarihi zenginlik, doğal ve kültürel değerleri ile tarih sahnesinde yer alarak, sahip olduğu 300 dolayındaki tarihi eserlerle adeta açık hava müzesi konumunda bulunan Adıyaman’da 42.  Turizm Haftası kortej yürüyüşüyle başladı.
 
Mimar Sinan Kültür Parkı önünde başlayan kortej yürüyüşünde protokol üyeleri, öğrenciler ve vatandaşlar Müzeye kadar yürüdü.
 
Kortej yürüyüşüne katılan öğrenciler ellerinde taşıdıkları dövizlerle turizmin önemine dikkat çekti.
 
Müze önünde son bulan kortej sonrası Vali Nurullah Naci Kalkancı ve davetliler Müze bahçesinde yer alan ve geçtiğimiz günlerde arkeologlar tarafından Besni ilçesine bağlı Köseceli Belde sınırları içerisinde bulunan 1.700 yıllık boğa başı lahit mezarı inceledi.
 
Müze Müdür Vekili Mehmet Alkan, Roma dönemine ait lahit mezar ile ilgili Vali Nurullah Naci Kalkancı’ya bilgi verdi. İki buçuk tonluk lahit mezarın 2,63 metre uzunluğunda, 1,10 metre yüksekliğinde ve Roma Dönemi’ne ait olduğunu söyleyen Alkan, lahit mezarın müze bahçesinde sergileneceğini ifade etti.
 
Program sonunda Turizm Haftası dolayısıyla okullar arası düzenlenen resim, şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere Vali Nurullah Naci Kalkancı ve protokol üyeleri tarafından bisiklet hediye edildi.